Zabawy andrzejkowe dla całej rodziny

Sposób na drugie śniadanie dla szkolniaka
22 listopada 2017
Jak reagować, kiedy dziecko mówi, że Święty Mikołaj nie istnieje?
7 grudnia 2017

Zabawy andrzejkowe dla całej rodziny

Andrzejki to święto, które każdemu kojarzy się z wróżbami i zabawą. W dawnych czasach wróżby i zabawy andrzejkowe przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych panien i miały charakter matrymonialny. Dziś imprezy andrzejkowe to ostatnia okazja do hucznej zabawy przed adwentem. Każdy na pewno pamięta zabawy ze szkoły czy przedszkola: lanie wosku przez dziurkę od wielkiego klucza, wyścigi butów, losowanie karteczek „Kim będę w przyszłości”, albo przybijanie szpilką w serce, na którym wypisane były imiona swoich przyszłych mężów i żonJ Dzieciaki uwielbiają takie zabawy, które mogą się trochę kojarzyć z czarowaniem, wykorzystajmy je więc wspólnie! Pamiętajcie, że bawimy się jeszcze dziś do godz. 24:)

Przedstawiamy Wam więc kilka najfajniejszych naszym zdaniem zabaw i wróżb andrzejkowych dla dzieci, które na pewno przypadną Wam do gustu:

 1. Lanie wosku. Oczywiście nie może jej zabraknąć i chyba, tak naprawdę, wróżenie andrzejkowe kojarzy się głównie z tą zabawą. Czego będziemy potrzebować? Oczywiście zwykłych świeczek, najlepiej takich długich i cienkich, klucza (jeśli nie macie prawdziwego z dużą dziurką możecie zrobić taki klucz sami, wycinając go z grubszej tektury), miski z wodą, ew. latarki i oczywiście dobrego humoru.
  Można wróżyć z wosku, który będzie się lał bezpośrednio z zapalonej świeczki, jednak lepszą opcją jest roztopienie wosku w rondelku postawionym na małym ogniu. Ciepły wosk należy przelewać ostrożnie przez dziurkę od klucza bezpośrednio do miski z wodą. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość. Tu dzieci mogą się wykazać, jak wspaniałą mają wyobraźnię:)
 2. KIM BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI. Wśród wróżb andrzejkowych nie może zabraknąć zabaw związanych ze swoim przyszłym zawodem.Jest to świetna okazja do zabawy, śmiechu i nauki dystansu, bo okazać się może, że dziewczynka zostanie np. mechanikiem samochodowym, a chłopiec kosmetyczką. Grunt, to przygotować dzieci na to, by nie traktowały wróżb zbyt serio!
 3. WYŚCIGI BUCIKÓW. Będziesz potrzebować: po jednym bucie każdego z uczestników zabawy. Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca sali/pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim tak, żeby pięta jednego, dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca „kolejki” przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy „dotrze do mety” i przekroczy próg, spełni się największe marzenie.
 4. ZABAWY ZE SZNURÓWKĄ. (Jeśli nie macie sznurówek możecie użyć również długiego grubszego sznurka, jednak pamiętajcie, że należy go pociąć na różne długości i dać dzieciom do wylosowania, żeby było sprawiedliwie). Wersja 1. Przeznaczona dla najmłodszych dzieciaczków. Czyja sznurówka jest najdłuższa. Do pudełeczka, koszyka lub reklamówki wrzucamy, uprzednio wyciągnięte z dziecięcych butów, sznurówki. Każde z dzieci wyciąga po jednej sznurówce, a następnie porównujemy ich długość. Ten maluch, który wyciągnie najdłuższy sznurek, urośnie największy. Wersja 2. Najdalszy rzut sznurówką. Zabawa ta polega oczywiście na najdalszym rzucie sznurówką. Aby jednak wszystko przebiegało sprawiedliwie, należy ustawić maluchy w szeregu na linii startowej, z której będą musieli wykonać swoje rzuty. Ten, kto rzucił najdalej, również w życiu zajdzie najdalej – będzie sławny i bogaty. Wersja 3. Sznurówkowe literki. Każde dziecko musi rzucić swoją sznurówką za siebie, przez lewe ramię. Jeżeli sznurówka ułoży się w kształt, podobny do konkretnej litery alfabetu, wówczas będzie ona pierwszą literę imienia najlepszego przyjaciela. Jeżeli znak na podłodze nie przypomina litery, można wówczas powtórzyć rzut,
 5. MAGICZNE KUBECZKI, CZYLI WRÓŻENIE PRZYSZŁOŚCI. W oryginalnej wersji powinniśmy użyć 4 kubeczków, do których schowamy obrączkę, monetę i zielony listek. Jednak możemy dokładać różne przedmioty, np. bilet, który będzie wróżyć daleką podróż, cukierek, który może oznaczać słodkie życie, klucz, który może oznaczać pięKny nowy domek, wszystko zależy od Waszej wyobraźni! Osoba, która jest wróżką, musi odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty, jednak pamiętajcie, że jeden kubeczek musi zostać pusty. Następnie mieszamy kubeczkami tak, aby osoba, która ma losować nie wiedziała co znajduje się pod którym kubeczkiem. Każdy losuje po 1 razie i czeka, co go czeka w przyszłości…
 6. MAGICZNE KARTECZKI. Potnijcie kartkę papieru na 12 części (albo więcej – proporcjonalnie do liczy uczestników wróżenia). Na 6 napiszcie swoje najskrytsze marzenia, najlepiej zróbcie to niezmywalnym wodoodpornym pisakiem. Nie składajcie karteczek, wymieszajcie je tylko z tymi, które nie są zapisane. Wsyp karteczki do miski i wlewajcie do niej wąskim strumieniem wodę. Obserwujcie zapisane kawałki papieru – ta kartka, która pierwsza wypłynie, zawiera marzenie, które najszybciej się spełni. Jeśli jednak jako pierwsza wypłynie pusta kartka, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać na spełnienie marzeń.
 7. CIASTKO Z WRÓŻBĄ.

Zajadanie się tymi ciasteczkami będzie zarówno przyjemnością, jak i doskonałą zabawą, bo ukryte w nich wróżby odkryją tajemnice nadchodzącego roku. Aby je upiec, będą potrzebne:

 • 270 g mąki
 • 90 g cukru pudru
 • 1 łyżka cukru waniliowego
 • 3 jajka
 • 1 łyżka oleju
 • 1 łyżka wody

Napisz wróżby na podłużnych karteczkach i zroluj je. Z podanych składników zagnieć ciasto. Powinno być elastyczne. Ciasto cienko rozwałkuj. Szklanką wytnij kółka. Na kółko połóż zwiniętą wróżbę i zagnieć jak pierożka, formując go na kształt podkowy. Blachę wyłóż papierem do pieczenia, ułóż na niej ciastka i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Ciastka piecz 15-20 minut. Po wystudzeniu, posyp je cukrem pudrem. Ciasteczka nie są tłuste, więc karteczka z wróżbą pozostaje sucha, a napis czytelny.

 1. KWIATOWA WRÓŻBA ANDRZEJKOWA. Będziesz potrzebować: rysunki lub zdjęcia kwiatów, a jeżeli dzieci wykonują obrazki samodzielnie: kredki, kolorowy sztywny papier, nożyczki.  Na stoliku kładziemy „magiczne” kartoniki z rysunkami lub zdjęciami różnych kwiatów. Zabawę można połączyć z pracą plastyczną – dzieci mogą rysunki kwiatów wykonać samodzielnie. Zadaniem dzieci jest wybrać swój ulubiony kwiat i poprosić Wróżkę o wyjaśnienie, co dany kwiat „przepowiada”:
 • stokrotka: musisz ostrożniej dobierać przyjaciół
 • róża: jest symbolem piękna
 • dalie: czekają cię sukcesy
 • bez: miłe spotkanie z przyjaciółmi
 • aster: uważają, mogą nadejść kłopoty
 • fiołek: niedługo fajna niespodzianka
 • mak: jest symbolem marzeń. Zatem pewnie marzenia się spełnią!
 • narcyz: odzwierciedla samouwielbienie. Może czas przestać kaprysić?
 1. ANDRZEJKOWY NIEWIDZIALNY ATRAMENT. Ekscytująca andrzejkowa wróżba wypisana „niewidzialnym atramentem” pojawi się nad płomieniem świecy. Potrzebujemy dodatkowo soku wyciśniętego z cytryny. Na przygotowanych białych karteczkach sokiem z cytryny piszemy np. imiona chłopców i dziewczynek, lub co nas czeka w przyszłości. Następnie wszystkie kartki wrzucamy do kapelusza i losujemy. Gdy uczestnik zabawy wylosuje kartkę odczytuje wróżbę nad płomieniem świecy.
 2. KOSTKI DO GRY. Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Możemy go też ułożyć np. z klocków albo sznurka. Rzucamy lewą ręką trzema kostkami do gry, tak by kostki wypadały na środku koła. Po wyrzuceniu dodajemy liczbę oczek, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.

Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:
2 Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
3 Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
4 Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
5 Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
6 Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem
7 Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
8 Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
9 Twój sukces będzie naprawdę wspaniały
10 Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
11 Czeka cię długa i ciekawa podróż.
12 Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
13 Spotka cię coś przyjemnego.
14 Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
15 Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu
16 Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
17 Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
18 Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

 

To oczywiście tylko część zabaw andrzejkowych. Możecie wymyślić swoje, lub nasze propozycje zmodyfikowaćJ Możecie również zadbać o atmosferę, rozkładając w domu na czas wróżenia zapalone świece, poprzebierać się z dziećmi, pomalować buźki, zrobić szklaną kulę… Pamiętajcie, że przede wszystkim liczy się dobra zabawa!

Miłych Andrzejek!:)