Wycieczka do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat w Krajnie

Świętokrzyski Konkurs Plastyczno-Literacki
9 maja 2017
Jeżeli myślisz, że masz w domu małego potwora koniecznie to przeczytaj! Nie uwierzysz co Ci zaraz udowodnimy…
10 maja 2017

Wycieczka do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat w Krajnie

Planując rodzinną wycieczkę z dziećmi warto wybrać się do Krajna. To naprawdę niezwykłe miejsce, można tu przyjechać zarówno zimą jak i latem a atrakcji nie zabraknie praktycznie wcale, bez względu na pogodę. Dziś właśnie zabierzemy Was w podróż do tego wspaniałego miejsca.

Na początek krótka lekcja geografii. Sabat Krajno zlokalizowany jest u podnóża najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich tj. Łysicy – 612 metrów n.p.m., w miejscowości Krajno-Zagórze, ok. 20 km od Kielc. Jest to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-wypoczynkowy. Poza Aleją Miniatur obiekt posiada w swojej ofercie również park liniowy, Lunapark, wypożyczalnię i tor qudów, kule wodne i łódeczki elektryczne, restaurację, a zimą dodatkowo stok narciarski z wyciągiem.  Sercem ośrodka jest dwupoziomowa restauracja, Magia Sabatu, gwarantująca dobrą kuchnię regionalną i miłą obsługę. Mamy tam również skosztowania prawdziwej włoskiej pizzy z pieca opalanego drewnem. Na terenie ośrodka znajduje się również Chata Grillowa wraz z altanami dla ponad 150 osób, liczne punkty gastronomiczne oraz punkt sprzedaży pamiątek.

Pierwszym miejscem, od którego rozpoczniemy zwiedzanie jest oczywiście Park Miniatur.

W Alei Miniatur „Wonderful world” czeka na nas wyjątkowa możliwość zwiedzenia całego świata w raptem kilka godzin. Możemy tu znaleźć praktycznie wszystkie kontynenty świata, które przybliżą nam architekturę i kulturę najróżniejszych zakątków świata.

Sercem całego kompleksu jest watykańska bazylika z Placem Świętego Piotra. Wykonana ona została w skali 1:13, co daje jej pierwsze miejsce na świecie pod względem wielkości miniatur. Skoro mowa o Włoszech, nie mogło zabraknąć również słynnego mostu Rialto w Wenecji i tak chętnie odwiedzanych przez turystów babtysterium i Krzywej Wieży w Pizie.

Z Włoch przenosimy się w czasie przed słynną Operę w Sydney. Stąd wędrujemy do Ameryki Północnej, a konkretnie do Orlando na Florydzie, gdzie zobaczymy znany z filmów Walta Disney’a Zamek Kopciuszka. Jego twórcy wzorowali się na pewnej XIX – wiecznej budowli, którą napotkamy w dalszej części naszej podróży. Dumą parku są jedyne w Europie modele zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center. Mimo, że są 25 razy mniejsze od pierwowzoru, to i tak zadziwiają swoją wielkością królując nad pozostałymi obiektami. Wraz z iglicą mierzą ponad 21 metrów, a więc prawie tyle co sześciopiętrowy budynek.

Na Twin Towers spogląda Statua Wolności, obok której znajduje się kolejny symbol Stanów Zjednoczonych – Biały Dom. Od niedawana w Alei Miniatur można podziwiać Górę Rushmore upamiętniającą prezydentów USA. Ameryka Północna to miejsce, które zachwyca nie tylko niebanalną, nowoczesną architekturą, ale też niezwykłymi wytworami natury. To tutaj zobaczymy kolorowe gorące źródła z Parku Narodowego w Yellowstone i miniaturkę wodospadu Niagara w skali 1:50.

Wracamy teraz na Stary Kontynent. W Londynie zsynchronizujemy nasze zegarki z Big Benem, w Paryżu koniecznie musimy sobie zrobić zdjęcie pod Wieżą Eiffla, na tle Katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego. W stolicy Niemiec zobaczymy Bramę Brandenburską i udamy się przed pokaźną, mierzącą ponad 6 metrów wysokości, Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Kolejną atrakcją jest baśniowy Zamek Neuschwanstein znany też jako Nowy Kamienny Łabędź. To właśnie na nim wzorowali się budowniczowie Zamku Kopciuszka.

Od Cerkwi Błogosławionego Wasyla w Rosji rozpoczynamy przegląd budowli charakterystycznych dla różnych religii świata. Legenda głosi, że twórcę moskiewskiej świątyni oślepiono, żeby nigdy nie wybudował podobnej konstrukcji. Równie ciekawa historia towarzyszy powstaniu Tadź Mahal w Indiach. Nie bez powodu mówi się, że to najsłynniejszy pomnik miłości na świecie. Na ścianach mauzoleum możemy zobaczyć wyryte fragmenty Koranu. Obok znajduje się okazała, największa w Indiach bahaistyczna świątynia, która ze względu na swój kształt nazywana jest Świątynią Lotosu. W rzeczywistości mierzy 40 metrów wysokości, tutaj  jest odwzorowana w skali 1:25.

Kolejnym punktem jest miniaturowa Ziemia Święta – The Holy Land. Spacer rozpoczynamy od Wzgórza Świątynnego ze Ścianą Płaczu i górującą nad Jerozolimą Kopułą na Skale. Możemy też podziwiać miniatury ważnych dla chrześcijan miejsc kultu. To Bazylika Grobu Świętego, Kościół Wszystkich Narodów, Bazylika Przemieniania Pańskiego na górze Tabor oraz Bazylika Zwiastowania Pańskiego Świątynia Getsemani w Ogrodzie Oliwnym, w którym Jezus modlił się tuż przed pojmaniem. Opuszczamy The Holy Land po to, żeby zobaczyć fragment Wielkiego Muru Chińskiego i kawałek Japonii w postaci miniaturowego wulkanu Fuji w skali 1:1000.

Zbliżając się już do szczytu wzgórza, nie możemy pominąć Katedry Matki Bożej z Aparecidy w Brasílii, nie bez powodu uznawanej za arcydzieło współczesnej sztuki sakralnej. Naszym oczom ukazuje się już Pomnik Chrystusa Odkupiciela, który błogosławi brazylijskie Rio. Dalej podążamy w kierunku ateńskiego Akropolu i słynnej Piramidy Słońca w Meksyku.

Na samym szczycie odkrywamy skarby starożytnego Egiptu: Świątynię Ramzesa II w Abu Simbel i pilnowaną przez Sfinksa Piramidę Cheopsa, przy której pewien nachalny Arab może poprosić nas o bakszysz. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy we Włoszech i tam też ją zakończymy podziwiając Wulkan Etna. W znajdującej się na szczycie alei kawiarence sezonowej znajduje się taras widokowy, dzięki któremu jednym spojrzeniem możemy objąć nasz cały miniaturowy świat.

Na zwiedzanie Parku miniatur warto zarezerwować minimum 1,5 godzinki, żeby móc spokojnie obejrzeć wszystkie budowle.

Kolejnym miejscem, o którym nie możemy zapomnieć odwiedzając Krajno jest Lunapark.

                

                                   

Lunapark zagwarantuje całej rodzinie świetną zabawę! Mamy tu do dyspozycji:

  • Rollercoaster,
  • Autodrom, czyli małe napędzane elektrycznie samochodziki,
  • Rocking tug, czyli niezwykła gondolowa karuzela,
  • Stacja kosmiczna, oferująca 40mb tuneli, wieżyczki, rakiety, samoloty oraz wieża obserwacyjna,
  • Eurobungee, czyli połączenie typowego bungee i trampoliny
  • Dmuchańce a tu dmuchany zamek, zjeżdżalnie, tunele, mosty
  • Zorbing, czyli świetna zabawa na napompowanej kuli wodnej w basenie, możemy przetestować umiejętności chodzenia po wodzie
  • Skuterki elektryczne przystosowane do jazdy po torze
  • Bawialnia

Kolejną atrakcją jest kino 6d. Do standardowego obrazu 3d, dźwięku stereo dodawane są efekty takie jak podmuch wiatru, ruchome fotele, strzał powietrzny, woda, bańki, efekt myszek. Każdy film w kinie 6d dostarcza niesamowitych emocji. Do dyspozycji mamy Trasę Dziecięcą, Trasę Łatwą, Trasę Średnio-zaawansowaną oraz Trasę Trudną.

Nie może nas zabraknąć również w Parku Linowym. Jest to jeden z największych tego typu miejsc w Polsce, w całości zbudowany na palach.

                

Sabat Krajno to istny Raj rozrywki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że nasza wycieczka Wam się podobała i wybierzecie się tam w najbliższym czasie:)

Na koniec warto również wspomnieć, że Sabat Krajno został uhonorowany przez Urząd Marszałkowski woj. Świętokrzyskiego jako najlepsza atrakcja turystyczna regionu. Został też laureatem nagrody „Wędrowca świętokrzyskiego” w 2013 r oraz ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” pod patronatem Prezydenta RP.

Wszelkie potrzebne informacje o cenach, rezerwacjach itp dostępne są na stronie Parku: Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno