Historia to nie tylko suche fakty, daty i nazwiska – historia to ludzie i ich przeżycia. Potwierdza to w swojej książce „Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzej Marek Grabowski. W tej nowości wydawniczej autorowi udało się przedstawić historię II wojny światowej z perspektywy małej dziewczynki – Krysi, mieszkanki warszawskiego Żoliborza, która bierze udział w ówczesnych wydarzeniach.
Bo tak oto wojna rozpoczyna się tuż przed powrotem dziesięciolatki do szkoły po wakacjach. Dziewczynka początkowo nie do końca rozumie, co się dzieje, dlaczego dorośli są zdenerwowani i smutni. Stopniowo staje się jednak uczestnikiem tych wydarzeń. Wielokrotnie próbuje udowodnić innym swój patriotyzm, wpadając przy tym w różne tarapaty. Ostatecznie jednak zostaje łączniczką i dostarcza powstańcom np. ulotki, dokumenty, ale także pistolety. Dorasta będąc świadkiem łapanek, prześladowań, śmierci. Tak jak większość dzieci musi pracować, by wesprzeć rodzinny budżet, co pozwala na zakup jedzenia – w tym prawdziwego, białego chleba.
Książka choć porusza całkiem „dorosłe” i poważne tematy, napisana została w sposób ciekawy i przystępny dla dzieci. Autor używa prostego języka – gdy jednak pojawia się jakieś mniej zrozumiałe słowo, wyjaśnia je w przypisie. Nie uderza też w patetyczny ton, ale stwarza w czytelniku potrzebę sprawdzenia, jak potoczyły się losy Krysi i jej rodziny. Na końcu opowieści, w epilogu młody czytelnik znajdzie listę postaci, które przewinęły się przez karty tej historii, oraz wyjaśnienia, co się z nimi działo i czy przeżyły wojnę.
„Wojna na Pięknym Brzegu” to lektura niezwykła, która została również pięknie wydana i zilustrowana kolażami Joanny Rusinek. Warto ją sprezentować dziecku i zachęcić je do poznania losów tych, który walczyli za wolność Polski.
Wydawnictwo: Literatura
Autor: Andrzej Marek Grabowski
Ilustrator: Joanna Rusinek
Kategoria wiekowa: 7+