Rodzinne posiłki miłym, wspólnie spędzonym czasem? Czemu nie!

Przyszła mama w szpitalu, czyli jakie prawa ma kobieta w ciąży?
16 lutego 2018
Jak ustrzec dziecko przed uzależnieniem od komputera i gier
27 marca 2018

Rodzinne posiłki miłym, wspólnie spędzonym czasem? Czemu nie!

„Dobry posiłek, to wyważona mieszanka dobrych potraw, troski,
zaangażowania, bliskich 
relacji z ludźmi, estetyki, radości dla zmysłów
i nieprzewidywalnych uczuć i nastrojów.”

                                                                             Jesper Juul

Rodzinne posiłki są bardzo ważne, chociaż czasami może się wydawać, że są praktycznie niemożliwe do zorganizowania. Dziś poznacie kilka wskazówek, dzięki którym będziecie mogli wprowadzić plany w czyn i zaangażować całą rodzinę.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są rodzinne posiłki, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie zaplanowanie ich wydaje się coraz trudniejsze a my mamy coraz mniej czasu, bo żyjemy w biegu. Długie godziny spędzane w biurze, zajęcia pozaszkolne oraz ogrom prac domowych sprawiają, że zjadamy pozostałości z wczorajszego obiadu z lodówki lub gotowe dania, przeważnie w samotności. Nie wspominając już o przygotowywaniu pełnowartościowego menu dla naszych dzieci. Twoim zadaniem powinno stać się oderwanie wszystkich od elektronicznych gadżetów i zgromadzenie przy stole podczas wspólnego posiłku. To takie marzenie każdej Pani Domu-cała rodzina przy jednym stole, wesoła, skupiona na „tu i teraz”.

Wszyscy wiemy, jak wiele korzyści niesie za sobą wspólne jedzenie posiłków przy jednym stole. To doskonały czas na rozmowę, budowanie więzi oraz rozładowanie stresujących sytuacji. Dzieci natomiast mogą poznać nowe smaki i nauczyć się właściwego zachowania przy stole.

Równie ważne jest to, że Twoje dzieci mają okazję obserwować relacje między najważniejszymi osobami w ich życiu. Jak wzajemnie się traktujecie, rozmawiacie, okazujecie szacunek, czy też sobie pomagacie. Te obserwacje będą stanowiły podstawy ich przyszłych związków. Posiłek stwarza doskonałą okazję do przekazania dzieciom tych wartości – nie słowem, ale czynem. Pamiętajmy, że dzieci uczą się poprzez obserwację!

Pewnie powiesz, że prawie wszystko to już wiesz. Zastanów się jednak, jak bardzo realne wydaje Ci się zgromadzenie członków rodziny przy stole każdego dnia. Nie wspominając o osobie, która przygotuje pełnowartościowy, zdrowy posiłek. Poznaj kilka prostych sposobów na urzeczywistnienie marzenia o rodzinie wspólnie zjadającej posiłki i przestrzegającej zdrowej diety.

Wspólne posiłki nie muszą być organizowane codziennie

Należy zacząć od tego, że wspólnym posiłkiem nie musi być wcale codzienna kolacja. Z powodzeniem może to być sobotni lunch, niedzielny obiad lub piątkowe śniadanie. Każdy wybór będzie dobry, jeżeli tylko odpowiada Tobie. Upewnij się, że jest to tak samo ważne dla innych członków Twojej rodziny, co czas wspólnej zabawy, spotkanie w pracy, gra w kosza bądź też lekcje baletu. O ile nie ważniejsze. Wyjaśnij wszystkim, dlaczego tak powinno być. Upewnij się także, że jest to dogodny dla wszystkich termin.

Zaangażujcie się

Zaangażuj wszystkich w działania. Pomoc innych przyspieszy i ułatwi gotowanie. Ustalcie, co chcielibyście zjeść i poszukajcie zdrowych przepisów. Dzieci lubią pomagać podczas gotowania. Jeżeli są wystarczająco duże poproś, aby pokroiły warzywa. Gdy natomiast są jeszcze małe, poproś o umycie ziemniaków lub przełamanie szparagów, bądź o nakrycie do stołu. Jeżeli Twój partner uwielbia grillowanie, poproś go o przygotowanie mięsa, ryb bądź drobiu. W przypadku, gdy nie jest miłośnikiem grilla, poproś go o zrobienie sałatki lub nadzorowanie czynności wykonywanych przez dzieci.
Tak, podczas przygotowywania posiłku może powstać bałagan. Nie przejmuj się tym jednak zbytnio, ponieważ wspólnie możecie go posprzątać.

W trakcie posiłków nie oglądamy telewizji.

Upewnij się, że każdy zrozumiał, iż w czasie posiłków nie oglądamy telewizji. Gdy wszystko jest gotowe i rodzina zasiadła za stołem, przenieś do sąsiedniego pokoju wszystkie telefony. Zjedzenie posiłku zajmuje mniej niż godzinę, dlatego też, jedynym wyjątkiem od reguły może być oczekiwanie na bardzo ważny i nagły telefon. W przeciwnym razie zasada powinna dotyczyć wszystkich członków rodziny. Kiedy warunek zostanie spełniony, możecie swobodnie rozpocząć rozmowę na dowolny temat np.: ulubionej zabawki Twojej córki, kryzysu w pracy męża, plamy na Twoich czarnych spodniach lub zbyt słonego puree. Nie ma to znaczenia. Po prostu rozmawiajcie i słuchajcie się nawzajem.

Sprzątanie

Nie pozwól, aby wszystko zakończyło się w tym miejscu, bowiem pozostał jeszcze jeden punkt do wypełnienia, aby posiłek można było uznać za kompletny. Chodzi oczywiście o zmywanie. Kiedy wszyscy skończą już jeść, a dzieci rozbiegną się w różnych kierunkach, zanim będziesz miała okazję dokończyć jedzenie, zgromadź wszystkich ponownie razem. Jedna osoba dorosła sprząta ze stołu i chowa resztki jedzenia do lodówki, podczas gdy druga opłukuje talerze pod bieżącą wodą, a dzieci pomagają przy zmywaniu brudnych naczyń.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak życzenie Wam SMACZNEGO!:)