Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! Zwłaszcza u upał!

Gdy dziecko leci samo samolotem. Jak się przygotować do takiej podróży
28 czerwca 2017
Tablet, książka i… odrobina nudy
3 lipca 2017

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! Zwłaszcza u upał!

Słoneczny dzień, żar leje się z nieba, a ty musisz zrobić zakupy. Zabierasz dziecko ze sobą i jedziesz do sklepu. Z malcem szybkie zakupy są rzeczą niewykonalną, więc postanawiasz zostawić je w aucie. Tylko na chwilę…

Inna sytuacja-umówiłaś się ze znajomymi na kawę. Zabierasz dziecko ze sobą, no bo przecież nie masz co z nim zrobić. Dziecko zasypia w samochodzie. Parkujesz przed restauracją. Widzisz śpiącego bobasa i nie masz sumienia go budzić! Przecież tak słodko śpi… A ty idziesz tylko na kawę! Na chwilę…

Błąd! Wystarczy kilkanaście minut, by zamknięty szczelnie pojazd stał się śmiertelną pułapką, z której twoje dziecko nie będzie mogło się wydostać. Dziecku pozostawionemu w rozgrzanym aucie w kilkanaście minut wysiadają nerki i mózg. W USA co 10 dni umiera zostawione w gorącym samochodzie dziecko. U nas statystyki wyglądają z każdym rokiem coraz gorzej. 

Ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż dorosłego.
Przy 32-stopniowym upale temperatura wewnątrz samochodu w ciągu 10 minut wzrasta do 42 stopni Celsjusza. Po półgodzinie dochodzi do 52, a po godzinie przekracza 55 stopni. W takich warunkach nie da się wytrzymać. Ciało dziecka nagrzewa się kilkakrotnie szybciej niż dorosłego człowieka. Wystarczy kilkanaście minut w nagrzanym aucie, aby temperatura u dziecka przekroczyła 40 stopni. Maluch traci wówczas przytomność. Uszkodzeniu ulega mózg i nerki. Dziecko umiera. Pozostawienie uchylonego okna w aucie nie jest żadnym rozwiązaniem. Szyby przepuszczają promienie słoneczne nagrzewając wnętrze pojazdu, a jednocześnie stanowią izolację, która zatrzymuje ciepło w środku. Podczas upałów temperatura w zamkniętym samochodzie może dojść nawet do 90 stopni Celsjusza.

Jeśli zauważymy dziecko pozostawione samo w samochodzie w upał reagujmy! Jego spocona główka lub brak reakcji na nasze stukanie w szybę mogą świadczyć o zagrożeniu życia! Należy bezzwłocznie wybić szybę w samochodzie i natychmiast zawiadomić policję lub straż miejską.

Zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”. Jednak zachowajmy rozwagę wykorzystując to prawo. Najlepiej udokumentujmy zdarzenie robiąc zdjęcia telefonem. Wtedy udowodnimy słuszność swojego postępowania.

Pierwsza pomoc:

Jeżeli dziecko nie reaguje zawołaj pomoc, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. Kiedy nie oddycha prawidłowo wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Jeśli nadal widzisz brak oznak życia u dziecka wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze, 15 uciśnięć… Wykonuj czynność na płaskiej, twardej powierzchni. Jeżeli dziecko oddycha rozbierz je, połóż płasko na ziemi z lekko uniesionymi nogami, nie tul go, spryskuj chłodną wodą. Jeżeli jest przytomne można schłodzić dziecko w chłodnej kąpieli. Jeżeli chce mu się pić podawaj zimną wodę lub klarowne płyny małymi łyczkami.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! – Rzecznik Praw Dziecka przypomina:

  1. Nigdy nie wolno zostawiać dzieci samych w samochodzie, niezależnie od pory roku!
  2. W upalne dni żadnym usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu!
  3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta!
  4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować!
  5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą!
  6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
  7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie!
  8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności!
  9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szybę, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji!
  10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.)!