Słoneczny dzień, żar leje się z nieba, a ty musisz zrobić zakupy. Zabierasz dziecko ze sobą i jedziesz do sklepu. Z malcem szybkie zakupy są rzeczą niewykonalną, więc postanawiasz zostawić je w aucie. Tylko na chwilę…
Inna sytuacja-umówiłaś się ze znajomymi na kawę. Zabierasz dziecko ze sobą, no bo przecież nie masz co z nim zrobić. Dziecko zasypia w samochodzie. Parkujesz przed restauracją. Widzisz śpiącego bobasa i nie masz sumienia go budzić! Przecież tak słodko śpi… A ty idziesz tylko na kawę! Na chwilę…
Błąd! Wystarczy kilkanaście minut, by zamknięty szczelnie pojazd stał się śmiertelną pułapką, z której twoje dziecko nie będzie mogło się wydostać. Dziecku pozostawionemu w rozgrzanym aucie w kilkanaście minut wysiadają nerki i mózg. W USA co 10 dni umiera zostawione w gorącym samochodzie dziecko. U nas statystyki wyglądają z każdym rokiem coraz gorzej.
Ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż dorosłego.
Przy 32-stopniowym upale temperatura wewnątrz samochodu w ciągu 10 minut wzrasta do 42 stopni Celsjusza. Po półgodzinie dochodzi do 52, a po godzinie przekracza 55 stopni. W takich warunkach nie da się wytrzymać. Ciało dziecka nagrzewa się kilkakrotnie szybciej niż dorosłego człowieka. Wystarczy kilkanaście minut w nagrzanym aucie, aby temperatura u dziecka przekroczyła 40 stopni. Maluch traci wówczas przytomność. Uszkodzeniu ulega mózg i nerki. Dziecko umiera. Pozostawienie uchylonego okna w aucie nie jest żadnym rozwiązaniem. Szyby przepuszczają promienie słoneczne nagrzewając wnętrze pojazdu, a jednocześnie stanowią izolację, która zatrzymuje ciepło w środku. Podczas upałów temperatura w zamkniętym samochodzie może dojść nawet do 90 stopni Celsjusza.
Jeśli zauważymy dziecko pozostawione samo w samochodzie w upał reagujmy! Jego spocona główka lub brak reakcji na nasze stukanie w szybę mogą świadczyć o zagrożeniu życia! Należy bezzwłocznie wybić szybę w samochodzie i natychmiast zawiadomić policję lub straż miejską.
Zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”. Jednak zachowajmy rozwagę wykorzystując to prawo. Najlepiej udokumentujmy zdarzenie robiąc zdjęcia telefonem. Wtedy udowodnimy słuszność swojego postępowania.
Pierwsza pomoc:
Jeżeli dziecko nie reaguje zawołaj pomoc, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. Kiedy nie oddycha prawidłowo wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Jeśli nadal widzisz brak oznak życia u dziecka wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze, 15 uciśnięć… Wykonuj czynność na płaskiej, twardej powierzchni. Jeżeli dziecko oddycha rozbierz je, połóż płasko na ziemi z lekko uniesionymi nogami, nie tul go, spryskuj chłodną wodą. Jeżeli jest przytomne można schłodzić dziecko w chłodnej kąpieli. Jeżeli chce mu się pić podawaj zimną wodę lub klarowne płyny małymi łyczkami.
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! – Rzecznik Praw Dziecka przypomina: