Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach

Relacja z wycieczki Ponidziańskim Duktem
31 lipca 2017
Hawaje w Krajnie!
4 sierpnia 2017

Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach

Kompleks Świętokrzyska Polana to miejsce położone na polanie w głębi lasu, na terenie Oblęgorsko-Suchedniowskiego Parku Krajobrazowego w Chrustach (gmina Zagnańsk) koło Kielc. Na gości czeka:

  • Oceanika– ekspozycja z wielkimi akwariami o pojemności 290 000 litrów, z najbogatszą wystawą zwierząt wodnych w Polsce. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
  • Kraina Zabawy, a w niej m. in. wielkie dmuchańce, ruchomy statek, karuzela, łódeczki, park linowy i eurobungee
  • Park Miniatur Świętokrzysko z największymi zabytkami architektury świętokrzyskiej, pokazanymi w skali 1:20.
  • Brzozową Zagrodę gdzie czekają króliki, świnki wietnamskie, owce miniaturki i pawie.
  • Lipowy Dwór, miejsce na organizację uroczystości rodzinnych, spotkań firmowych i konferencji oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika.

KRAINA ZABAWY

W Krainie Zabawy najmłodsi mogą skakać, biegać, zjeżdżać, rywalizować na dmuchańcach wprost
z podwodnego świata. Nieco starsze dzieci ucieszą się ze zjeżdżalni Mały Delfin i z kul „Wipe out”, które dają szczególnie dużo możliwości zabawy i rywalizacji. Jest też coś wyjątkowego – ruchomy statek, który kołysze się na falach i dostarcza szczególnie dużo emocji i rozrywki. Najodważniejsze dzieci będą chciały spróbować swoich sił na zjeżdżalni Delfin Gigant o wysokości aż 10 m i długości 16 m! Jest tu też karuzela – ośmiornica, a wkoło wirujący świat szczęśliwej i beztroskiej zabawy!

Skoki i salta wykonywane w powietrzu to niezwykłe przeżycie, które fascynuje osoby w każdym wieku.  Używając specjalnych gum elastycznych GOLD EUROBUNGEE, skoczek zapięty w uprząż odbija się od trampoliny i szybuje na wysokość nawet 11 metrów, gdzie może wykonywać salta.
Świetną zabawą na gorące, letnie dni są łódeczki, które napędzane siłą mięśni dziecka pływają w basenie  z płytką, chłodną wodą. Wyścigi, pogonie i relaks na wodzie, to to co dzieci lubią najbardziej.

PARK LINOWY

To miejsce pełne zakamarków, lin, drabinek, krętych korytarzy,  gdzie dzieci i młodzież mogą przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, bezpiecznie bawiąc się na linach. Na terenie parku znajdują się dwie trasy o różnym stopniu trudności. Dlatego każdy, zarówno osoby rozpoczynające przygodę z zabawą na linach, jak i te bardziej doświadczone, poszukujące większej dawki emocji, znajdą coś dla siebie. Trasa dolna została specjalnie zaprojektowana dla dzieci najmłodszych już od 4 roku życia. Trasa ta pozostaje na wysokości wzroku rodziców, zapewniając im bliski kontakt z pociechą. Młodzież pragnąca większych wyzwań, najlepiej poczuje się na trasie górnej, która dostarczy sporych emocji i sprawi dużą przyjemność zarówno początkującym, jak i bardziej wymagającym.

BRZOZOWA ZAGRODA

To królestwo zwierząt. Tutaj na dzieci czekają puszyste króliki, małe świnki wietnamskie, owce miniaturki i dostojne pawie. Każdy może tu wejść, nakarmić je i z bliska się im przyjrzeć. To doskonałe miejsce, zwłaszcza dla dzieci. Daje okazję poznania fascynującego świata zwierząt, ich zwyczajów i zachowań.

PARK MINIATUR ŚWIĘTOKRZYSKICH

To miejsce, które przeniesie każdego w niezwykłą podróż po zakątkach Ziemi Świętokrzyskiej. Na powierzchni odwzorowującej kształt województwa świętokrzyskiego zebrano 20 najsłynniejszych zabytków regionu, przedstawionych w skali 1:20 tak, jak wyglądały w latach swojej świetności. Wielowątkowość walorów historycznych oraz piękno budowli odtworzonych z najmniejszymi detalami,  pozwolą turystom odbyć podróż do przeszłości, do małych miasteczek i ich żydowskich dzielnic, do początków państwa polskiego, do epoki pary i wielkich wynalazków, do czasów przedchrześcijańskich oraz wielkich bitew o niepodległą ojczyznę.

W parku znalazły się miniatury budynków sakralnych, obiektów warownych i obronnych oraz zabytków przemysłowych. Można tu zobaczyć, jak wyglądał m.in. pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, zamek w Sandomierzu, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, obronny zamek w Szydłowie, klasztor w Sandomierzu, zakład hutniczy w Maleńcu, czy huta w Samsonowie. Zwiedzający mogą skorzystać z e-przewodnika zawierającego opisy wszystkich obiektów w trzech wersjach: dla najmłodszych, dla młodzieży i dla dorosłych.

OCEANIKA

Tutaj każdy miłośnik wodnego życia znajdzie coś interesującego i zobaczy stworzenia, na co dzień niedostępne. Po wystawie oprowadza przewodnik, opowiadając o życiu, zwyczajach i ciekawostkach związanych z zamieszkującymi je zwierzętami. W akwariach znalazło się ponad 500 gatunków ryb z wód całego świata, podzielonych według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop. W zbiorniku z biotopem Azji pływają m.in.  pangi, tołpygi, bagarius sum ludojad czy arowany azjatyckie oraz  kilka ryb, które wyginęły już w  warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, ryby kostno-językowe , pielęgnice czy prapłaziec- ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie. W Oceanice znalazł się również zbiornik z rybami z Malawi, a w nim 50 gatunków kolorowych ryb oraz akwarium z niezwykłymi rybami rafowymi. Kolejny zbiornik to królestwo ryb z szelfu kontynentalnego. W tym akwarium pływają też rekiny żarłacze, Ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym, mureny o czterech szczękach, czy też ryby produkujące żwirek koralowy. Wyjątkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest niecka z tzw. akwarium dotykowym, w którym można dotknąć i samodzielnie nakarmić ryby.

 

Położenie kompleksu w sercu Gór Świętokrzyskich, bogata oferta noclegowa i gastronomiczna oraz różnorodność atrakcji sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku dla całych rodzin, turnusów zdrowotnych, obozów, kolonii, zimowisk, imprez firmowych. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

CkDzieciaki serdecznie zapraszają! Świętokrzyska Polana