Nieubłagalnie zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim powrót do szkoły. Niebawem na korytarzach rozbrzmi pierwszy dzwonek. Dla rodziców jest to ostatni moment, aby odpowiednio zaaranżować pokój swoich pociech. Jak zatem stworzyć najlepsze warunki do nauki dla debiutujących i starszych uczniów?
Pokój dziecka jest miejscem, w którym spędza ono znaczną część swojego czasu. Urządzając jego wnętrze, należy pamiętać, że powinien on pełnić trzy podstawowe role: miejsca do rozwijającej zabawy, nauki i odpoczynku. Oprócz upodobań rodziców względem aranżacji tego pomieszczenia największe znaczenie mają, często odmienne, oczekiwania dziecka. Na szczęście dzięki kilku prostym trikom z łatwością znajdziecie wspólną drogę.
Kolor (nie) bez znaczenia
Barwy, którymi się otaczamy, wiele o nas mówią. Aranżując pokój ucznia, weźmy pod uwagę jego preferencje, w końcu to on musi się czuć najlepiej we własnym królestwie. Kolory mają duży wpływ na samopoczucie – powinny sprzyjać koncentracji. Zaleca się, aby ściany były utrzymane w jasnej stylistyce, która pozwoli skupić się na zadaniach domowych i nie rozproszy myśli. Co jednak zrobić w przypadku, jeśli dziecko preferuje bardziej wyraziste kolory? Przede wszystkim pokój dziecka ma być praktyczny, ale przy tym atrakcyjny. Odważne i żywe kolory mogą występować, ale jako dodatek do wnętrza, np. jako narzuta na łóżko lub jako kolorowy dywan. Zastosowanie żywych kolorów może dekoncentrować i rozpraszać dziecko, choć wpływają one na korzystnie na pobudzanie wyobraźni dziecka. Nie bez znaczenia jest również blat biurka. Jego powierzchnia powinna być w stonowanej, jednokolorowej stylistyce, w którym przesadzone wzornictwo nie odciągnie uwagi i pozwoli skupić się na obowiązkach.
5, 10, 15
Myli się ten, który twierdzi, że dobrze urządzony pokój to jedynie taki, w którym znajduje się komplet mebli z jednej kolekcji. W dobie ogromnej możliwości wyboru wyposażenia wnętrza nie jest już żadną trudnością skomponowanie pasujących do siebie elementów spośród oferty różnych producentów. Jeśli jednak ogranicza nas czas, możemy skorzystać z propozycji kompletnych zestawów. Znika wówczas problem z dopasowaniem do siebie łóżka, biurka czy regału na książki. Musimy być świadomi, że wraz z wiekiem zmienia się też gust naszego dziecka. Urządzając pokój ośmiolatka, należy pamiętać, że niebawem zamieszka w nim zbuntowany jedenastolatek. Dlatego spełniając prośby dziecka, wynikajcie z jego aktualnych zainteresowań, warto zamknąć je w dodatkach. Poduszka z bohaterem ulubionej bajki lub zasłony z ukochaną księżniczką umożliwią nam łatwo przearanżować pokój, kiedy tylko nasza pociecha podrośnie.
Meble powinny „rosnąć” wraz z dzieckiem, dlatego głównym kryterium wyboru powinna być możliwość regulacji ich wysokości. Należy zwrócić szczególną uwagę na biurko i krzesło. Wysokości siedziska i blatu biurka są zatem uzależnione od wzrostu dziecka i powinny być dobrane według wskazanych kryteriów:
Wszystko pod kontrolą
Jedną z kluczowych kwestii przy aranżacji pokoju ucznia jest odpowiednie ustawienie mebli. Biurko postawmy w miejscu z dostępem do światła naturalnego. W przypadku ucznia praworęcznego strumień światła powinien padać z jego lewej strony. Umiejscowienie biurka przy ścianie prostopadłej do okna, będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, niż stawianie go bezpośrednio pod nim lub tyłem. Światło padające z tyłu będzie bowiem odbijać się od ekranu i tworzyć cień, z kolei z przodu – szybko zmęczy wzrok.
Optymalne wymiary biurka to 60 – 90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości. Dostępność w zasięgu ręki przybornika na długopisy, regału na książki, kosza na śmieci i tablicy korkowej powieszonej nad blatem sprawi, że dziecku będzie się pracowało przy nim dużo wygodniej.
Kropka nad „i”
Oprócz funkcji naukowej pokój ucznia jest przede wszystkim jego azylem, w którym odpoczywa. Miękki kolorowy dywan, na którym będzie mógł rozłożyć swoje zabawki, czy przytulny kącik z wygodnymi fotelami i niewielkim stolikiem do przyjmowania młodych gości, z pewnością dopełnią całość wnętrza. Przytwierdzony do sufitu hamak, stanie się ulubionym miejscem relaksu i wyciszenia. Najważniejszym jednak meblem, jeśli mowa o kwestii wypoczynku, jest łóżko. Ustawienie go z dala od drzwi i wygodny, twardy materac zapewnią spokojny sen. Dobrze, jeśli w jego obrębie ustawimy małą szafkę nocną z lampką do czytania.
W czasach szerokiej cyfryzacji coraz więcej dzieci posiada w swoim pokoju telewizor. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z University College of London wynika, że dzieci, które spędzają znaczną część czasu przed jego ekranem, mają większe problemy z nadwagą i otyłością. Nie da się ukryć, że oglądanie telewizji to jedna z ulubionych rozrywek naszych smyków, jednak odpowiednie jej dawkowanie oraz wybór treści dostosowanych do wieku dziecka należą do obowiązków dorosłych opiekunów. Niech na pierwszym miejscu w dziennym harmonogramie znajdzie się zatem czas na beztroską zabawę z rówieśnikami, naukę, poszerzanie zainteresowań a na końcu dopiero korzystanie z zabawek cyfrowych.