Europejski Dzień Kina Artystycznego

Familijne soboty w Energetycznym Centrum Nauki
13 października 2017
Bandana Day po raz pierwszy w Polsce!
16 października 2017

Europejski Dzień Kina Artystycznego

Polskie kina promują Europejski Dzień Kina Artystycznego!

 Już 15 października w kinach art-house’owych na całym  kontynencie, w tym w polskich kinach niezależnych obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. W jego spocie promocyjnym znalazły się kadry z filmu „Twój Vincent”  Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. Dziś prezentujemy oficjalny spot Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 2017. Natomiast już 15 października ponad 60 kin w całej Polsce zaprezentuje specjalną propozycję dla widzów ceniących  wartościowe filmy polskie i europejskie.

Kieleckie kino „Fenomen” także przyłączyło się do tego wydarzenia, proponując z tej okazji cztery pokazy przedpremierowe!

W najbliższych dniach oficjalny spot projektu pojawi się na ekranach ponad 60 polskich kin, które przyłączyły się do wydarzenia. Każde z nich przygotowuje swój program, w niektórych obiektach znajdziemy jeden specjalny seans poświęcony polskiemu i europejskiemu kinu artystycznemu, w innych będzie to cały dzień projekcji i atrakcji dla widzów. Kina niezależne, zwane też tradycyjnymi, to miejsca, które są autorsko programowane i realizują misję upowszechniania kultury filmowej, pozostając w bliskim kontakcie ze swoimi widzami. Kinomani cenią te ośrodki za ich kameralny charakter, wartościowy repertuar i przystępne ceny biletów.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy  również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów. Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2016 r. przekroczyła 10 milionów widzów.

Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji:

www.stowarzyszeniekin.pl ; www.kinastudyjne.pl

Oficjalna strona: www.artcinemaday.org