Bezpieczne wakacje nad wodą

Kiedy zacząć naukę jazdy na nartach?
24 stycznia 2017
Dziecko i słońce – o tym trzeba pamiętać!
24 stycznia 2017

Bezpieczne wakacje nad wodą

Wyjazd nad wodę to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku z dzieckiem. Maluchom do późnej podstawówki do szczęścia na wakacjach wystarcza większa kałuża ;), czysty piasek i dobra pogoda. Wakacje nad wodą, optymalnie blisko lasu to szczęśliwy wariant zarówno dla dzieci, jak i rodziców szukających błogiego spokoju i wygrzewania się na słońcu. Tym artykułem chcemy przyczynić się do tego, aby Wasz wypoczynek nad jeziorem, rzeką czy morzem stał się jeszcze bardziej beztroski.
Najważniejsze – bezpieczeństwo.

Podczas pobytu nad wodą oczywiście priorytetem dla każdego rodzica jest uchronić dziecko przed utonięciem i zachłyśnięciem. Żadne dziecko do lat 7 nie powinno ani na chwilę znaleźć się samo w pobliżu jakiegokolwiek zbiornika wodnego, musi towarzyszyć mu osoba dorosła, która dosłownie nie spuści z oka swojego podopiecznego. Dzieci najmłodsze, do piątych urodzin, są w stanie utopić się w brodziku, oczku wodnym czy strumyku, nawet tam gdzie poziom wody wynosi kilka cm. Dzieje się tak dlatego, że małe dziecko przewrócone twarzą w wodę lub które wpadło np. do wiadra nie zawsze potrafi wykonać takie ruchy ciałem, aby wydobyć twarz na powierzchnię. Pamiętajmy o tym!

Aby zwiększyć bezpieczeństwo Waszego wypoczynku nad wodą także ze starszymi dziećmi, przestrzegajcie kilku zasad: zawsze miej dzieci przynajmniej „na oku” , staraj się rozłożyć Wasze stanowisko jak najbliżej ratownika WOPRu, naucz siebie i dziecko odczytywania znaków na kąpielisku: czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, biała – kąpiel dozwolona, czerwony kolor boi na wodze wskazuje miejsce do pływania dla dobrych pływaków, a kolor żółty – dla początkujących, nigdy nie wskakujemy do wody zaraz po spożytym posiłku ani po intensywnym nagrzaniu słońcem (może to spowodować szok termiczny i chwilowe zatrzymanie akcji serca).
Naucz dziecko, że choć kąpiel w wodzie zwykle jest żywiołowa, powinno unikać przenikliwych krzyków, które mogą wprowadzić w błąd ratownika. Bezwzględnie wymagaj posłuszeństwa – jeśli Twoje dziecko należy do malców niereagujących na wołanierodzica, opieka nad nim w tłumie na plaży będzie utrudniona. Z kolei, gdy korygujesz zachowanie malca, unikaj komunikatów „bądź grzeczny, słuchaj się mamusi, uważaj” gdyż są całkowicie niekonkretne i dziecko szybko na nie „głuchnie”. Trzeba jasno wyrazić swoje oczekiwania  np. „nie oddalaj się ode mnie”, „nie syp piaskiem w oczy” itd.
UWAGA! Zapamiętaj najważniejszy numer ratunkowy, gdy wypoczywasz nad wodą: 601 100 100

Jak zabezpieczyć dziecko przed zgubieniem w tłumie?
Przede wszystkim na kilka tygodni przed wyjazdem ćwicz z dzieckiem naukę wyraźnego wymawiania imienia i nazwiska (uwaga! Małe dzieci często nazywają siebie przezwiskami, których używają wobec nich rodzice w domu i przedstawiają się „Tuptuś jestem” ) oraz wieku. Dziecko 3-letnie i starsze możesz nauczyć np. nazwy domu wczasowego, w którym jesteście zakwaterowani. Wiele razy spokojnie tłumacz dziecku, że gdyby straciło z oczu rodziców, powinno podejść albo do ratownika/policjanta lub do jakiejkolwiek matki z dzieckiem i głośno powiedzieć „zgubiłem się”. Oczywiście większość dzieci wpada w panikę i nie jest w stanie racjonalnie myśleć, lecz nie znaczy to, że nie należy próbować nauczyć je właściwej reakcji. Naucz, że nie wolno reagować na zaczepki dorosłych i oddalać się z nimi bez twojej zgody. I najważniejsze – kup dziecku na rączkę przepaskę-niezgubkę lub wykonaj ją sama, umieść na niej imię, nazwisko dziecka i telefon do ciebie. Innym wyjściem jest podpisanie w ten sposób np. kostiumu kąpielowego dziecka i nauczenie go wskazywania miejsca, gdzie są ukryte te dane.

Nawodnienie i ochrona przed słońcem.
Im młodsze dziecko tym bardziej narażone na odwodnienie i udar cieplny. Dobrą zasadą jest nie wystawianie dzieci poniżej 12 mcy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – powinny zawsze być w cieniu. Skóra dziecka jest niedojrzała i dlatego promienie ultrafioletowe głębiej w nią wnikają i szybciej dochodzi do poparzeń na słońcu. Zawsze smaruj dziecko kremem z wysokim filtrem, nawet gdy będzie przebywać w cieniu. Między bajki należy włożyć twierdzenie, że zdrowa skóra to opalona skóra – jest wręcz na odwrót, zabarwienie skóry melatoniną na skutek przebywania na słońcu to reakcja obronna organizmu! Jeśli już dojdzie do poparzenia u dziecka poniżej 4 roku życia, koniecznie zasięgnij porady lekarza. Objawy poparzenia słonecznego to purpurowe zabarwienie skóry ujawniające się do 12-14-godzin po wystawieniu na słońce, bąble i ogólne złe samopoczucie dziecka, dreszcze mimo rozpalonej skóry. Na oparzenia nie stosujemy żadnych tłustych maści i kremów, które blokują dostęp powietrza do ran i utrudniają gojenie!

Udar cieplny z kolei jest możliwy nie tylko podczas przebywania na słońcu. Często udaru dostają dzieci zostawione w samochodach przed sklepem (wystarczy 20-30 minut!) czy przebywające w pobliżu jakiegoś źródła ciepła np. kominka w pokoju lub chodzenia po słońcu z gołą głową. Objawy to m.in. wysoka gorączka, rozdrażnienie, drgawki, wymioty, częściowa lub całkowita utrata przytomności, apatia lub nienaturalne ożywienie. Dziecko z podejrzeniem udaru należy umieścić w chłodnym pokoju, przygotować lekko schłodzoną kąpiel (ale uwaga na możliwość szoku termicznego, woda musi mieć temp ok. 37 C, stopniowo można dolewać chłodniejszej), napoić chłodnym napojem, w przypadku małego dziecka i nasilonych objawów zasięgnąć porady lekarskiej.
Podczas letnich wakacji pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu malucha. Zawsze miejcie ze sobą niegazowane napoje, wodę mineralną lub soki. Niemowlę karmione piersią nie potrzebuje dodatkowego dopajania, o ile jest przystawiane do piersi na żądanie. Małe dzieci potrzebują więcej wody w organizmie i szybciej ją tracą. Objawy odwodnienia to ogólny niepokój dziecka, płacz bez łez, wysuszone śluzówki, ciemnożółte zabarwienie moczu i rzadkie go oddawanie, zmniejszona elastyczność skóry (weź w 2 palce fałdkę na brzuchu dziecka i puść, obserwując jak szybko się rozprostuje). Dla dziecka do lat 3 duże odwodnienie stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wodą tracimy z organizmu elektrolity niezbędne do prawidłowej pracy serca i innych organów.

Autorem artykułu jest www.kogis.pl KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej, organizator kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego wypoczynku.