Dziecięca fantazja na świątecznym stole

Bezpiecznie na wakacjach
10 stycznia 2017
Warsztaty filmowe dla nauczycieli
10 stycznia 2017

Dziecięca fantazja na świątecznym stole

Można malować pisanki, można też wyklejać świąteczne kartki z życzeniami. Wielkanoc to niezwykła okazja, by obudzić w dzieciach kreatywność i zaproponować im oryginalne aktywności plastyczne. Jak przydać koloru Świętom?

Święta Wielkanocne, z racji pory roku i ludowych tradycji związane są z odradzająca się przyrodą bogatą kolorystyką oraz oryginalnymi zwyczajami. Wspólne przygotowywanie święconki, ozdabianie wielkanocnego stołu czy tworzenie kartek z życzeniami – każda z tych czynności może stać się inspirującym wyzwaniem, rozwijającym wyobraźnię i zdolności plastyczne dzieci.

Na stole zajączek w towarzystwie baranka

Do wykonania wielkanocnych dekoracji posłużą nam zarówno gotowe przybory plastyczne, jak i artykuły codziennego użytku. – Bezpieczną i łatwą do wykonania ozdobą będą ciastolinowe kurczaczki, które przy pomocy drewnianych patyczków można umiejscowić w doniczkach lub w świątecznych stroikach – podpowiada Marzanna Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus. – Prostym w przygotowaniu, a wymagającym jednocześnie inwencji twórczej zadaniem jest także stworzenie dekoracji z kolorowych serwetek. Przypominająca sztukę orgiami zabawa pozwoli dzieciom w szybki sposób wyczarować wielkanocnego zajączka, który przyozdobi wielkanocny stół – dodaje. Młodszym pociechom do gustu przypadnie natomiast tworzenie baranków przy pomocy… patyczków do lodów. Jak to zrobić? Drewniane szpatułki malujemy farbkami na różne kolory. Po wyschnięciu nakładamy odrobinę kleju i przytwierdzamy kłębki bawełnianej waty na środku patyczka. Następnie do górnej części mocujemy wycięte z papieru uszy oraz oczy. Gotowym barankiem można przyozdobić doniczki lub wazonik z kwiatami.

Sztuka zza granicy, czyli plastyczne podróżowanie

Jednak Święta Wielkanocne to nie tylko zajączki i baranki. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, tradycyjnie organizowane są konkursy na najoryginalniejszy Easter Bonnet – kapelusz symbolizujący przyjście wiosny i odrodzenie natury. Tworzenie nietuzinkowego nakrycia głowy daje prawdziwe pole do popisu. Można w tym celu wykorzystać kolorowe arkusze papieru, stare gazety, skrawki materiału czy plastelinę. Taka aktywność nie tylko  sprawi dzieciom dużo radości, ale pobudzi również ich wyobraźnię i rozwinie zdolności manualne. W przypadku starszych pociech, tworzenie własnego kapelusza może być pierwszym etapem w nauce szycia. – Zaproponowanie pociechom aktywności plastycznych, wywodzących się z tradycji innych państw to doskonały pomysł na zapoznanie ich z innymi kulturami i rozbudzenie w nich ciekawości świata – tłumaczy Marzanna Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus. – Ważne jednak, aby tworząc wielkanocne kostiumy, mogły one korzystać z pomocy osób dorosłych. Pamiętajmy również o dobraniu materiałów odpowiednich do ich zdolności plastycznych. W przypadku młodszych dzieci sprawdzi się ciastolina lub kolorowe farbki do twarzy, starsze mogą natomiast spróbować swoich sił rzeźbiąc lub szyjąc – dodaje.

Po inspirację zajrzyj do kuchni

Inspiracji można szukać nie tylko za granicą, ale również we własnej kuchni – w szafce z artykułami spożywczymi. Suchy makaron, płatki owsiane czy ryż doskonale nadadzą się jako materiał na mozaikę. Po pomalowaniu farbami, drobinki mogą posłużyć zarówno do wykonania świątecznych stroików jak i do wyklejenia kartki z życzeniami lub udekorowania pisanek. Do ozdabiania jajek najlepiej sprawdzi się makaron w kształcie gwiazdek lub drobne kluski ryżowe. Ich nakładanie na posmarowaną płynnym klejem skorupkę, nie tylko pozwoli na stworzenie ciekawych ornamentów, ale również pomoże dziecku trenować cierpliwość i precyzję działania. Praca z małymi elementami rozwija bowiem zdolność koncentracji i poprawia koordynację ruchową.
Pretekstem do wspólnej wielkanocnej zabawy może stać się również pieczenie i gotowanie. Pojawiające się tradycyjnie na świątecznym stole mazurki dzięki dziecięcej fantazji mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki. Stół mogą upiększyć również pokolorowane naturalnie – łupkami z cebuli – bądź spożywczymi barwnikami jaja na twardo.