Warsztaty weekendowe w Centrum Nauki Da Vinci

American Monster Truck Motor Show w Kielcach
21 lipca 2017
Czy ziemniaki mają „Super Moc”?
25 lipca 2017

Warsztaty weekendowe w Centrum Nauki Da Vinci

WARSZTATY WEEKENDOWE 22-23 LIPCA

Sobota:
11:00 – „Wakacyjne dekoracje”
13:00 – „Nie wytrącaj nie z równowagi – reakcje strącania osadów” min. 12 lat
15:00 – „Wakacyjne dekoracje”
16:30 – „Wiedźma uczy zielarstwa” bezpłatnie

Niedziela:
11:00 -„Nie wytrącaj nie z równowagi – reakcje strącania osadów” min. 12 lat
13:00 – „Nie święci garnki lepią” bezpłatnie
15:00 – rezerwacja 37 osób „Świet(L)ne eksperymenty”
16:30 – „Wakacyjne dekoracje”

„Nie wytrącaj mnie z równowagi -reakcje strącania osadów”
Sole odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Mamy z nimi do czynienia, nie tylko w kuchni, chociaż pierwsza na myśli przychodzi właśnie sól kuchenna, ale przede wszystkim na lekcji chemii czy w laboratorium. Podczas warsztatów, uczestnicy poznają przykłady oraz zastosowanie różnych soli w przyrodzie. Będą mogli przekonać się, że nie każda sól jest koloru białego. Wykonując szereg doświadczeń chemicznych odpowiedzą na pytanie, czy wszystkie solę są dobrze rozpuszczalne w wodzie? Korzystając z metod laboratoryjnych, zbadają ich odczyn. Zapoznają się również, z jedną z metod otrzymywania kolorowych soli – trudno rozpuszczalnych w wodzie.

„Wakacyjne dekoracje”
Wakacje to czas aktywnego bądź błogiego wypoczynku, dalekich i niezwykłych podróży oraz przede wszystkim pięknej, słonecznej pogody. Wiele z tych cennych chwil można zatrzymać na dłużej. Wystarczy nieco kreatywnej wyobraźni by wykorzystać zebrane w podróżach, wakacyjne skarby i wyczarować z nich ozdobę bądź pamiątkę dla bliskiej osoby. Podczas zajęć podpowiemy, jak wykonać kilka bardzo praktycznych i niezwykle urokliwych dekoracji, zarówno do domu, jak i dla ciała.

„ŚWIET(l)NE eksperymenty”
Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.

„Wiedźma uczy zielarstwa”
Warsztaty zielarskie, podczas których uczestnicy poznają lecznicze właściwości ziół. Dowiedzą się też, które zioła spotkać można w naszym regionie. Dzieci i dorośli, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli przygotować napary z kminku (w medycynie ludowej stosowany jako środek ułatwiający trawienie) oraz tymianku (łagodzącego dolegliwości żołądkowe oraz kaszel). Ziołolecznictwo było bardzo popularne na ziemiach polskich. W każdej wsi przełomu XVIII i XIX wieku mieszkała przynajmniej jedna „wiedźma” – kobieta, która wie wszystko o roślinach i potrafi wykorzystać ich moc. Dziś coraz chętniej sięgamy po zioła, zastępując nimi chemiczne leki. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Przeszłość przyszłością regionu”.

„Nie święci garnki lepią”
Podczas zajęć zapoznamy się z jednym z najstarszych rzemiosł oraz samodzielnie wykonamy gliniane naczynia ze zdobieniami, które robi się przy pomocy dłuta. Chętni będą mogli zabrać swoje filiżanki i miseczki do domu. Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych! Gliniane naczynia pojawiły się na ziemiach polskich około 5400 lat przed naszą erą. Współcześnie garncarstwo wykorzystuje się do tworzenia rękodzieła, ale jest też techniką stosowaną w celach terapeutycznych. Wyrabianie gliny relaksuje, rozwija sprawność manualną (co jest szczególnie korzystne dla dzieci), usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija wyobraźnię, pomaga skupić uwagę i ukoić nerwy.